Autor Wiadomość
Ankeszu
PostWysłany: Pon 16:05, 02 Mar 2009    Temat postu:

Jae In brzmi wschodnio, ale nie jestem pewna, czy po chińsku... Long Pi zaś jak dla mnie brzmi po chińsku, ale tak to przeczytałam to się zaśmiałam. Długie 3,14... Przepraszam ;p

Jeśli chodzi o tytuł... Nie wybrałabym żadnego z tych które podałaś.

Chiny też chyba utrzymywały się... No, z walk z okolicami?
anulka406
PostWysłany: Nie 18:04, 01 Mar 2009    Temat postu:

Właśnie szukam cały dzień, ale kurde nic konkretnego. Wszystko jest tak rozwleczone, że nic nie można znaleźć... Zwłaszcza o szamance, wróżbicie i źródłach. Wiem tylko, że większość chińczyków nie wyznaje żadnej religii, a na drugim miejscu jest Taoizm. Ale o wróżbitach nie mam nic. Źródła też znaleźć nie mogę. Za to znalazłam miejsce, w którym mogłyby mieszkać smoki - Góra Tai, ważna w kulturze chińskiej. Jest nawet powiedzenie: "Dopóki stoi góra Tai, trzyma się cały kraj", dlatego jest to dogodne dla mnie miejsce. Pozostaje jedynie pytanie - gdzie ona jest? Nie mogę znaleźć jej położenia.
Lena.
PostWysłany: Nie 17:58, 01 Mar 2009    Temat postu:

W większości zgadzam się z Anką. Stawiałabym na Żółtą Rzekę, czyli Jangcy, ryż takoż owszem, to chyba najważniejsza w Chinach uprawa, no i ten Dziewiąty Smok Wschodu, zdecydowanie brzmi najlepiej.

Co do imion, pierwsze mi się podobało, drugie już trochę mniej, osobiście polecam tę stronkę http://www.behindthename.com/nmc/chi.php.

Resztę najlepiej znaleźć na Wikipedii, albo innym portalu związanym z chińską kulturą.
Anka
PostWysłany: Nie 17:43, 01 Mar 2009    Temat postu:

Z Chinami mi się kojarzą rzeki Huang-ho i Jangcy - ze starożytności już, więc może któraś z tych?
Rolnictwo przede wszystkim. Ryż, plantacje ryżu.

"Dziewiąty Smok Wschodu", zdecydowanie.

Ale co do reszty, to szukaj w Internecie na stronach geograficznych czy historycznych jakichś, bo dokładnych informacji to my Ci nie udzielimy raczej.
Rieen
PostWysłany: Nie 17:41, 01 Mar 2009    Temat postu:

Oj, z takimi pytaniami to nie do mnie. Może poszperaj trochę w googlach. Internet to przecież skarbnica wiedzy. nie wierzę, ze nie znajdziesz żadnej strony z wierzeniami chińczyków.

Zajrzyj tutaj, może coś znajdziesz: http://www.chiny.pl/index.php
anulka406
PostWysłany: Nie 17:36, 01 Mar 2009    Temat postu: Kultura Chin, miejsca w Chinach - opowiadanie fantastyczne

Moje pytanie dotyczy Chin.
Muszę napisać na j.polski opowiadanie fantastyczne z wykorzystaniem motywu smoka. Zdecydowałam się wykorzystać chińskiego smoka, który jest symbolem mądrości itp.
Jak się dowiedziałam, smoków w Chinach jest dziewięć (nawet mają imiona) i dziewięć dzieci smoków. Nawet mi to sprzyjało. Moje opowiadanie rozgrywa się w świecie alternatywnym (w którym smoki istnieją naprawdę) opiera na tym, że jeden smok zaginął i w kraju zapanował nieurodzaj i chaos (gdyż liczba 9 w kulturze Chin oznacza szczęście).
Mój bohater wyrusza na poszukiwanie smoka. Nie bardzo wie, gdzie zacząć, dlatego udaje się do znajomej szamanki, która mówi mu: Smoka znajdziesz w sercu.
I tu pojawia się pytanie.

Czy ja mogę wykorzystać postać szamanki?
Czy w Chinach kiedykolwiek były jakieś szamanki? A wróżbici? (wcześniej się pojawiają; to oni radzą Cesarzowi, aby ogłosił zaginięcie smoka) Czy to ze sobą nie koliduje? A jaka w ogóle w Chinach jest religia? Podobnież większość bezwyznaniowa... A jaka była? A czy tam rządzi/rządził Cesarz? Czy Król? Raczej cesarz, prawda?

Kolejne pytanie - Święta Rzeka.
W mojej opowieści smoki wybrały się nad Świętą Rzekę, a powróciła z niej tylko ósemka spośród dziewiątki. Dalej natomiast bohater także się tam wybrał i spotkał dziewczynę, która stała się towarzyszką jego podróży. Treść pytania: Czy w Chinach jest jakaś rzeka, teraz bądź kiedyś uważana za Świętą? Ważna w kulturze, religii? Czy jest jakaś, którą można za taką uznać?

Z czego utrzymują się Chińczycy?
Lub raczej: z czego się utrzymywali? Czy był to/jest to kraj rolniczy? Czy rola jest dla Chin ważna? Co się tam uprawia? Może są jakieś farmy? (Szukam czegoś, co rodzice dziewczyny mogli robić, a co nieurodzaj im zabrał)

Sighal - źródła?
Sprawa pierwsza: czy Sighal to nie jest dziwna nazwa jak dla "magicznych źródeł"? Udali się do nich bohaterowie w drugiej kolejności (strzegł ich - jak się dowiedzieli na miejscu - siódmy syn smoczy. To już końcówka opowieści).
Sprawa druga - Czy w Chinach są jakieś źródła uważane za ważne/święte/magiczne? Jakieś jezioro? Las? Łączka, polanka? Cokolwiek.

Sprawa tytułu
Czy tytuł Dziewiąty Smok Wschodu jest ciekawy, przyciągający? A może Dziewiąty Chiński Smok? A może Smoka znajdziesz w sercu? Jaki tytuł jest najlepszy?

Sprawa ostatnia - imiona
Czy imię Long Pi dla głównego bohatera brzmi po chińsku? A Jae In dla bohaterki? Czy może ktoś zna jakieś chińskie imiona?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | UNTOLD Style by ArthurStyle