Autor Wiadomość
Keiri
PostWysłany: Sob 17:19, 01 Maj 2010    Temat postu:

Jejku, Dagi, jesteś boska. ;) Dziękuję, dziękuję, dziękuję :* Teraz przynajmniej wiem, co i jak.
*odchodzi do swojego ukochanego Worda*
Dagi
PostWysłany: Sob 15:04, 01 Maj 2010    Temat postu:

Dokładna treść Ustawy o Prawie Autorskim

1) Nigdy nie tracisz praw autorskich - NIGDY. Jedyne, co możesz ewentualnie stracić, to pobieranie opłat za publikację utworu. Prawo autorskie oznacza, że jesteś autorem danego tekstu - czyli jest niezbywalne. Tak zwane "zrzekanie się praw autorskich" to przekazywanie ewentualnych korzyści majątkowych osobom trzecim (bądź - ale to są już specjalne ustawy - pozwolenie na publikowanie tekstów pod nazwiskiem/imieniem innej osoby; choć, jak mówię, są to procedury skomplikowane). Jeśli chodzi o konkursy, zazwyczaj pojawia się tekst: "[...]autor wyraża zgodę na nieodpłatne i nieograniczone terytorialnie wykorzystanie utworu[...]" (tak jest w Turnieju Pisarskim chociażby). Jeśli chodzi o korzystanie z tego utworu - zazwyczaj jest zakaz, a w konkursach często jest napisane: "Utwór nie może być nigdzie wcześniej wykorzystany". Suma sumarum, WSZYSTKO zależy od regulaminu i od kruczków prawnych, ale o kilku sprawach warto wiedzić:

"Rozdział 2 Podmiot prawa autorskiego
Oddział 2 Autorskie prawa majątkowe
[...]
Art. 17. Jeżeli ustawa (tudzież regulamin - dop.) nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
[...]
Oddział 3
Dozwolony użytek chronionych utworów
[...]
Art. 31. Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie opublikowane utwory literackie, muzyczne i słowno-muzyczne, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych. Dotyczy to w szczególności okazjonalnego wykonywania na żywo, związanego ze sprawowaniem kultu religijnego, uroczystościami państwowymi, szkolnymi, obchodami i imprezami powszechnie dostępnymi, z wyłączeniem jednak imprez reklamowych, promocyjnych i wyborczych.
[...]
Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia twórcy i źródła. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej.
[...]
Rozdział 5 Przejście autorskich praw majątkowych
Art. 46. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, twórca zachowuje wyłączne prawo zezwalania na wykonywanie zależnego prawa autorskiego, mimo że w umowie postanowiono o przeniesieniu całości autorskich praw majątkowych.
[...]
Rozdział 14 Odpowiedzialność karna
Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania (przykładowo, regulamin, który nie do końca mówi o kwestiach prawnych - na podstawie tego paragrafu możemy publikować teksty, które wygrały konkurs, w którym regulamin nie regulował kwestii odpłatności praw autorskich - dop., podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
[...]
BONUS
Art. 10. Jeżeli twórcy połączyli swoje odrębne utwory w celu wspólnego rozpowszechniania, każdy z nich może żądać od pozostałych twórców udzielenia zezwolenia na rozpowszechnianie tak powstałej całości, chyba że istnieje słuszna podstawa odmowy, a umowa nie stanowi inaczej. Przepisy art. 9 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio. ("umowa nie stanowi inaczej" - dlatego przekazywaliście mi funkcję reprezentacyjną w Projekcie; takim to sposobem ja "mówię" w Waszym imieniu, ja podpisuję umowę i ode mnie wszystko zależy, ale, oczywiście, nie mam zamiaru robić żadnych przekrętów i chcę być fair wobec was; ale jest to właśnie taki przykład, że wszystko zależy od owej umowy - dop.)
__________
2) Jest subtelna różnica pomiędzy plagiatem a inspiracją - trzeba tę różnicę dostrzec. Najlepiej zmieniając wszystko, co tylko jest możliwe, choć, jeśli główna fabuła byłaby taka sama, można uznać to za plagiat. (Przykładowo, ktoś pisze o czarodzieju, który uczy się w szkole magii - od razu przychodzi nam na myśl Harry Potter, ale teraz od nas zależy, czy fabuła będzie zainspirowana, czy splagiatowana)

"Rozdział 1 Przedmiot prawa autorskiego
[...]
Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
[...]
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem."

__________
3) Tak, zawsze jest wymagana zgoda rodzica - a przynajmniej, powinna być. Nie mając 18 lat, rodzic (tudzież opiekun prawny) podejmuje za Ciebie prawne decyzje. Gdybyś wzięła udział w konkursie wbrew woli rodziców i coś wygrała, a to nie spodobałoby się rodzicom, paradoksalnie mówiąc - złamałabyś prawo, a organizator mógłby mieć z tego powodu przykre konsekwencje (grzywna bądź kara więzienia).
Iyou
PostWysłany: Sob 14:06, 01 Maj 2010    Temat postu:

Odnośnie pierwszego, to myślę, że w każdym przypadku może być inaczej, więc chyba trzeba pytać indywidualnie. Ale z tego co wiem to organizatorzy lubią sobie wszystko przywłaszczać, więc uważałabym.
Na drugie - ktoś jest jednak autorem tego tekstu, nawet jeśli to tylko ćwiczenie z podręcznika. Nie można więc uznać go za bezpańskie. Nie wiem co to za tekst i jak bardzo Twój miałby się na nim wzorować, więc za dużo nie powiem.
Chiyo
PostWysłany: Sob 12:45, 01 Maj 2010    Temat postu:

Pewną odpowiedź znam tylko na pytanie trzecie: tak, jest wymagane.
Keiri
PostWysłany: Sob 12:25, 01 Maj 2010    Temat postu: Konkursowe wątpliwości - prawa autorskie, itp.

Hej. Ostatnio zaczęłam się angażować w ogromną ilość konkursów literackich (staram się o szóstkę z języka polskiego) i nagle zaczęłam się zastanawiać nad kwestią praw autorskich, oświadczeń i tych wszystkich innych spraw. I w związku z tym, moje pytania:
1) Jeśli w regulaminie konkursu nie jest dokładnie napisane, że autor po wysłaniu traci prawa autorskie (znaczy się nie może nigdzie tego publikować ani wysyłać), to jak przedstawia się sytuacja? Jeśli jednocześnie jest napisane, że utwory nagrodzone będą publikowane, hm?
2) Czy można opisać (swoimi słowami, zmieniając wiele faktów) historię już gdzieś przeczytaną? W sumie to w podręczniku od języka angielskiego jako zadanie do tłumaczenia. Tekst nie był z żadnej książki, a tak mnie urzekł, że chciałabym go w swój sposób użyć.
3) No i czy w przypadku niepełnoletności wymagane jest oświadczenie od rodzica?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | UNTOLD Style by ArthurStyle